Badania prenatalne – co musisz o nich wiedzieć?
Każda przyszła mama pragnie mieć pewność, że jej dziecko prawidło się rozwija i urodzi się zdrowe. Aby przekonać się o tym – a w razie potrzeby przeprowadzić odpowiednie leczenie jeszcze w łonie matki – wykonuje się badania prenatalne. Na czym polegają i kiedy się je wykonuje?
Badania prenatalne – na czym polegają?
Badania takie powinna wykonać każda kobieta, która spodziewa się dziecka. Są one rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Dzięki nim lekarze potrafią oszacować prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych. Rozwój medycyny w dzisiejszych czasach pozwala nawet na wyeliminowanie wielu z nich, dzięki czemu dziecko urodzi się zdrowe. Badania te dzieli się na nieinwazyjne oraz inwazyjne.
Do badań nieinwazyjnych zalicza się USG genetyczne, które różni się od zwykłego USG, ponieważ wykonywane jest na znacznie czulszym urządzeniu i może trwać nawet godzinę. To również test podwójny i potrójny, czyli pobranie próbek krwi, które wykonuje się w konkretnych tygodniach, a następnie zmierzyć stężenia substancji, które są markerami różnych chorób – takich jak zespół Downa, Patau czy Edwardsa. Kolejnym badaniem jest echokardiografia płodowa, pozwalająca na wykrycie zaburzeń krążenia i wad serca oraz test IONA, służący do wczesnej oceny ryzyka wystąpienia genetycznych wad.
Kiedy warto je wykonać?
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby badania prenatalne wykonać między 10 a 14 tygodniem ciąży. Szczegółowe zalecenia powinien jednak przekazać lekarz prowadzący daną ciąże, ponieważ badania takie jak amniopunkcja wykonuje się dopiero po 13 tygodniu. Wszystkie je powinno się przeprowadzić w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Szczególnym wskazaniem do ich wykonania powinny być przypadki chorób genetycznych w rodzinie, niepokojące wyniki USG, wiek matki powyżej 35 roku życia oraz urodzenie wcześniejszego dziecka z wadą.
Opublikuj komentarz