Grzybica paznokci stóp. Jak się objawia? Jak leczyć?
Gdy myślimy o grzybicy paznokci na myśl przychodzą nam głównie starsze lub bardzo zaniedbane osoby. Jest to myślenie całkowicie zbędne. Owszem, seniorzy mają nieco większe predyspozycje do zapadania na to schorzenie. Ale jeśli chorujemy na cukrzycę, mamy kłopoty z krążeniem w nogach, zapadliśmy na nowotwór, zaraziliśmy się wirusem HIV czy mamy obniżoną odporność ciała – i nas może dosięgnąć grzybicza nieprzyjemność. Także na basenie, jeśli chodzimy na boso, możemy zarazić się grzybami zostawionymi nieświadomie na podłodze przez zakażone osoby.
Co powinno nas zaalarmować i kazać sprawdzić, czy pojawiła się u nas infekcja grzybicza stóp? Jakie objawy muszą nas pilnie zaniepokoić? I jakie leczenie podjąć jeśli rzeczywiście dopadło nas to schorzenie?
Jak wygląda grzybica paznokci?
Pierwsza zmiana, którą zauważymy na płytce paznokciowej, to zmiana jej koloru – całościowa lub punktowa. Najczęściej pojawiają się na niej nieestetyczne, żółte bądź brązowe odcienie. W następnych dniach nasze paznokcie mogą stać się grubsze, ale jednocześnie o wiele bardziej kruche, łamliwe. Jeśli i to nas nie zmusi do odpowiedniego działania, na płytce paznokciowej niebawem spotkamy pręgowate bądź mające postać plam obszary koloru białego.
Równocześnie z nimi grzybice stóp będą dawać objawy w postaci obrzęków palców stóp i zaczerwienień w okolicy paznokci, co będzie połączone niejednokrotnie z niezbyt przyjemnym zapachem. Z czasem nasza zarumieniona skóra pod paznokciem i wokół paznokcia zacznie być „ozdabiania” grudkami oraz niedużymi krostkami, które po kilku dniach zaczną się łuszczyć. Natomiast skóra pomiędzy palcami zacznie się nam rozpulchniać i boleśnie pękać.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Po pierwsze i najważniejsze: koniecznie udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, a jeszcze lepiej – do dermatologa. Fachowiec określi bowiem jakie dokładnie drobnoustroje wdarły się do naszego organizmu i do nich dopasuje rodzaj terapii.
Składniki najczęściej wykorzystywane w leczeniu grzybicy stóp to olejki (mięta pieprzowa, oregano czy herbaciane drzewo), naturalne ekstrakty roślinne (rozmarynowy czy z szałwii) oraz nanocząsteczki miedzi oraz srebra.