Hipochondria – choroba czy zaburzenie psychiczne?

Co to jest hipochondria?

Czasami każdy człowiek wpada w niepotrzebną przesadę i nawet małe, nie świadczące o niczym złym objawy, traktuje jako znak wskazujący na poważną chorobę i zaczyna się negatywnie nakręcać. Takie zachowania zdążają się każdemu i nie są niczym dziwnym. Niestety niektórym osobom zdarza się to nieco częściej i wpadają one w psychiczne zaburzenie nazywane hipochondrią. Jest to nic innego, jak strach przed chorobami i ciągłe diagnozowanie ich u siebie. Jest to bardzo nieprzyjemne i w skrajnych przypadkach, może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, takich jak zażywanie leków bez potrzeby.

Czy hipochondrię można wyleczyć?

Hipochondria to zaburzenie, które jest bardzo mocno związane z psychiką cierpiącego na nie człowieka. Taka osoba jest święcie przekonana, że naprawdę jest chora, tylko jej dolegliwości mają ukryte źródło. Przez to opinia lekarza nie wiele może pomóc. Najlepiej przepracować ten problem na psychoterapii. Często udaje się prawie całkowicie zwalczyć problem. Niestety taka osoba zawsze będzie już podatna na tę dolegliwość. W przypadku, kiedy jest to już bardzo zakorzenione, nie zawsze udaje się przekonać pacjenta i mu pomóc. Hipochondria czasem jest efektem niemiłych przeżyć, które cały czas mogą go dotyczyć. Najważniejsze jest to, aby przekonać hipochondryka na wizytę u psychologa, a specjalista poprowadzi leczenie dalej.

Jak funkcjonować z hipochondrykiem?

To, że osoba zmagająca się z hipochondrią ma ciężko jest oczywiste, ale należy również pamiętać o ludziach, którzy z takim człowiekiem mają do czynienia na co dzień. Nic niedające próby tłumaczenia, że ich bliski na nic nie choruje są ciężkie psychicznie i mogą wyprowadzić z równowagi. Jak sobie zatem z tym poradzić? Przede wszystkim warto pomyśleć o sobie. Najlepiej udać się do psychologa, który pomoże poukładać sobie wszystko w głowie i nabrać potrzebnego dystansu. Kiedy kwestie swojej psychiki mamy załatwioną, trzeba się zastanowić jak odnosić się do hipochondryka. Na pewno nie powinno się z nim kłócić i na niego krzyczeć. Nie da to oczekiwanego efektu, a może jedynie pogorszyć sprawę. Najlepiej starać się na spokojnie tłumaczyć, wyrozumiale rozmawiać i delikatnie przekonywać na wizytę u specjalisty. Absolutnie nie powinno się wyrzucać takiej osobie kłamstwa, bo nie jest to przecież jej wina.

You May Have Missed