Jak sobie radzić z menopauzą? Jak łagodzić jej objawy?
W życiu każdej kobiety przychodzi okres tzw. przekwitania, w którym hormony stopniowo ograniczają swoją aktywność, a organizm traci zdolność do wydawania potomstwa. Właśnie w tym okresie przejściowym, nazywanym menopauzą większość pań uskarża się na typowe dolegliwości, obniżające jakość ich życia. Co warto o nim wiedzieć i jak sobie poradzić w tym czasie?
Menopauza – czyli co?
Menopauza to czas, kiedy ustają miesiączki, co bezpośrednio przekłada się na utratę płodności przez kobietę. Okres ten zwykle występuje między 45 i 55 rokiem życia, jednak już kilka lat wcześniej stopniowo zanika zdolność do płodzenia potomstwa. Miesiączki zaczynają być nieregularne, aż w końcu zanikają całkowicie – jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie nastąpiła menstruacja, to lekarze orzekają menopauzę, której towarzyszy również znacząca obniżka produkcji hormonów.
Symptomy menopauzy
Najbardziej charakterystycznym sygnałem ze strony organizmu, świadczącym o nadchodzącej menopauzie są nieregularne miesiączki. Zmianie może ulec ich częstotliwość, obfitość czy czas trwania. Bardzo często później dochodzą do tego uderzenia gorąca, nadpotliwość, czerwienienie się skóry, obniżenie libido, kłopoty ze snem i często kiepskie samopoczucie.
Jak złagodzić objawy?
Okres menopauzy jest bardzo trudny dla większości kobiet. I choć jest to zupełnie naturalny proces, to silnie oddziałuje on strefę psychiczną i fizyczną kobiet, a zmiany poziomów hormonów mogą mieć głęboki wpływ na ich zdrowie. Dlatego tak ważne jest w tym okresie wykonywanie dokładnych badań i obserwowanie, czy nie dochodzi do pojawienia się niepokojących objawów, jak np. plamienia po zaniknięciu miesiączkowania czy przyspieszonego rozwoju osteoporozy.
Wiele kobiet, by złagodzić objawy klimakterium decydują się na HTZ (hormonalną terapię zastępczą), która pozwala na uzupełnienie poziomu hormonów, co pomaga w uniknięciu osteoporozy, rozwoju miażdżycy czy chorób wieńcowych. HTZ pomaga również w uniknięciu uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości i innych nieprzyjemnych dolegliwości typowych dla tego okresu. Alternatywnie można sięgnąć po terapię fitoestrogenami.
Opublikuj komentarz