Leki przeciwbólowe – kiedy stosować a kiedy unikać?
Środki przeciwbólowe to najbardziej popularny rodzaj leków. Są szeroko dostępne bez recepty w każdej aptece i supermarkecie. Sięgamy po nie dosyć często, najczęściej z powodu bólu zęba czy bólu głowy. Jednak, nie za każdym razem gdy odczuwamy ból, dobrym pomysłem jest sięganie po ten środek. Niestety, w niektórych sytuacjach może zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Kiedy można stosować leki przeciwbólowe?
Nie warto czekać, aż ból się nasili i dopiero wtedy zażywać środek przeciwbólowy. Powinno się to robić zaraz po tym jak ból się pojawi, aby wytłumić go zanim zacznie promieniować. Przy czym, nie można brać leków na byle drobne dolegliwości. Może to doprowadzić do nadużycia leków, a co za tym idzie, do zatrucia, co może mieć fatalne skutki dla organizmu.
Kiedy nie należy ich stosować?
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią
Przeciwskazania mogą pojawić się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Chociaż nie ma na rynku lekarstw w pełni bezpiecznych dla kobiety ciężarnej, można skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy w indywidualnym wypadku można zażyć jakieś konkretne środki przeciwbólowe. Należy pamiętać, że zamiast leków można równie dobrze sięgać po domowe sposoby na zwalczenie bólu, oczywiście o ile ból jest na tyle niewielki.
- Alkohol
Nigdy nie należy łączyć leków z alkoholem i nie tyczy się to tylko leków przeciwbólowych. Połączone ze sobą, wzmacniają wzajemnie swoje działanie, prowadząc do fatalnych skutków, takich jak uszkodzenie wątroby oraz żołądka.
Leki przeciwbólowe dla dzieci
W każdej aptece można zakupić specjalne środki przeciwbólowe przeznaczone dla osób poniżej 12 roku życia. Mają one mniejszą siłę oraz są łatwiejsze do przełknięcia dla dzieci. W wypadku niemowląt te same środki przeciwbólowe podawane mogą zostać w innej formie, np. jako syropu lub czopku. Jednak, należy pamiętać, że przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku, trzeba upewnić się, czy aby na pewno lek nie będzie szkodliwy dla dziecka. Zawsze warto przeczytać informacje zawartą od producenta lub skonsultować się z lekarzem i poprosić o poradę.
Leki przeciwbólowe na receptę
Na bardzo silny i przewlekły ból stosuje się opioidy. Można je zdobyć jedynie przez receptę w odpowiednich dawkach. Do opiodów zalicza się takie substancje jak popularna morfina, kodeina czy oksykodon. Są to niestety substancje narkotyczne, a co za tym idzie, silnie uzależniające, dlatego dostęp do nich jest ograniczony.
Opublikuj komentarz