Metody pomocy psychoterapeutycznej dzieciom w szkołach i innych placówkach wychowawczych
Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna w szkołach oraz innych placówkach wychowawczych ma duży wpływ na rozwój dzieci. Na czym polega i jak jest udzielana?
Pomoc psychoterapeutyczna najmłodszych – na czym polega?
Wsparcie udzielane podopiecznym w pierwszym etapie polega przede wszystkim na rozpoznaniu potrzeb konkretnego ucznia. Może to obejmować analizę czynników środowiskowych, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie nieletniego. Celem pomocy psychologicznej jest zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dziecka oraz wspieranie jego ogólnego rozwoju. Kiedy szczególnie należy zapewnić wsparcie psychoterapeutyczne? Jeżeli mamy do czynienia z osobami niedostosowanymi społecznie, niepełnosprawnymi, z zaburzeniami zachowania, z przewlekłymi chorobami lub deficytami kompetencji. Dzieci, które mają za sobą traumatyczne przeżycie lub są zaniedbywane – na przykład przez trudną sytuację materialną oraz mają problemy z adaptacją, spowodowaną swoim pochodzeniem etnicznym również powinny być obdarzone szczególnym zainteresowaniem.
Metody pomocy psychoterapeutycznej dzieciom
Wsparcie udzielane przez placówki wychowawcze oraz szkoły uzależnione jest głównie od kadry dostępnej w danym miejscu oraz możliwości finansowych. Specjalistyczną pomoc nie może udzielać zwykły nauczyciel wychowania przedszkolnego – niezbędne jest wsparcie eksperta. Jakie formy może przybierać taka pomoc? Często są to konsultacje oraz porady. Organizowane są zajęcia specjalistyczne – na przykład w charakterze spotkań terapeutycznych oraz zajęcia wspierające i rozwijające uzdolnienia oraz kompetencje danego dziecka.
Młodzież może też być objęta indywidualną ścieżką kształcenia – między innymi, gdy ma trudności w funkcjonowaniu i wymaga procesu nauczania dostosowanego konkretnie pod dane potrzeby. Nie oznacza to jednak nauczania indywidualnego, ponieważ zajęcia mogą być organizowane zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Ważną rolę odgrywają także szkolenia i warsztaty dla rodziców, którzy powinni być zaangażowani i odpowiednio wyposażeni do udzielania wsparcia swoich dzieciom w domowym zaciszu.
Opublikuj komentarz