Nauczanie dyslektyków – co może pomóc?
Dyslektycy mają specyficzne trudności w opanowywaniu umiejętności takich jak pisanie i czytanie, co utrudnia mu przyswajanie wiedzy w tradycyjny sposób. Nie oznacza to jednak, że dzieci takie spisane są na porażkę. Wielu geniuszy i słynnych artystów, takich jak Albert Einstein czy Leonardo da Vinci zaliczali się do dyslektyków. Istnieje wiele metod, aby pomóc dziecku w nauce i zrobieniu postępów. Jakie okazują się najpraktyczniejsze?
Nauczanie dyslektyków – najlepsze sposoby
Dzieci z dysleksją potrzebują szczególnego wsparcia od rodziców, aby dalej się rozwijać i dobrze radzić sobie w szkole. Chociaż przypadłość ta nie wynika z zaniedbań dydaktycznych, a raczej pojawia się na tle genetycznym, dobre rezultaty może przynieść czytanie dzieciom książek już od najmłodszych lat. Wspólnie powinno się doskonalić umiejętność czytania, ortografii oraz ćwiczyć pamięć. I chociaż z dysleksji nie da się wyleczyć, można złagodzić jej objawy, tak iż nie będą obniżać komfortu życia. Jak można pomóc dziecku w nauce?
Warto pamiętać, że dyslektyk zapamiętuje w inny sposób i ma inną percepcję niż większość ludzi. Dobre rezultaty przynieść może pisanie słówek, których dziecko chce się nauczyć. Warto kierować się te zasadą – zobacz, zakryj, zapisz, a następnie sprawdź. Nauka taka nie powinna trwać zbyt długo – o wiele lepiej jest podzielić ją na kilka krótszych sesji. Można w jej trakcie posługiwać się skojarzeniami oraz poznawać regularne zasady rządzące słownictwem i ortografią. Pociechę warto zachęcać do prowadzenia dzienniczka, w którym będzie zapisywał co już się nauczył oraz jakie są jego dalsze cele. Aby urozmaicać naukę, można posługiwać się technologią – na przykład aplikacjami na smartfonie, fiszkami lub quizami. Doskonałe rezultaty przynosi tzw. pisanie palcem w powietrzu lub też sensoryczne, w mące czy piasku. Aby pomóc pociesze w nauce czytania, warto słuchać wspólnie audiobooków lub oglądać edukacyjne filmy. Nowością jest specjalna czcionka OPEN DYSLEXIC, która została stworzona, aby ułatwić dyslektykom naukę czytania – można zainstalować ją na komputerze lub smartfonie pociechy.
Opublikuj komentarz