Pierwsza pomoc dla tonącego
Wypadki w wodzie nie należą do rzadkości, a ich szczególne nasilenie odnotowuje się w sezonie wakacyjnym, kiedy sporo osób czuje się swobodniej i pozwala sobie na łączenie alkoholu z pływaniem lub popisywanie się przed innymi, wykonując niebezpieczne skoki do wody. Nie każdy wie, jak można udzielić pierwszej pomocy tonącemu, a właśnie szybko i właściwie udzielona pomóc może ocalić jego życie. Co więc robić w takiej sytuacji?
Pierwsza pomoc dla tonącego – w wodzie
Pierwszym krokiem powinno być wezwanie pomocy, tak aby już podczas akcji ratunkowej odpowiednie służby były w drodze. Skróci to czas pomiędzy wyciągnięciem poszkodowanego z wody a udzieleniem mu fachowej pomocy medycznej. Może to być ratownik medyczny, pogotowie ratunkowe, czy WOPR – nie musisz tego robić osobiście, wystarczy, że wyraźnie poprosisz o to którąś ze znajdujących się w okolicy osób. Następnie należy przejść do jak najszybszego wyciągnięcia tonącego z wody. Warto wykorzystać znajdujące się w okolicy przedmioty. Jeśli jest to kąpielisko, to najprawdopodobniej znajdziesz tam koło ratunkowe lub linę. Można również podejść do niej po pomoście i wyciągnąć rękę (uwaga – może bardzo intensywnie Cię szarpnąć pod wpływem emocji), podpłynąć do tonącego – najlepiej w 2 lub 3 osoby, gdyż tonący pod wpływem emocji może wciągnąć Cię pod wodę. Jeśli tonący już znajduje się pod wodą, to należy jak najszybciej do niego podpłynąć i wyciągnąć go na brzeg.
Jeśli nie potrafisz dobrze pływać, to o wiele lepszym wyjściem będzie scedowanie tego zadania na kogoś innego – możesz tylko pogorszyć sytuację.
Pierwsza pomoc dla tonącego – na brzegu
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, należy ustalić, czy poszkodowany jest przytomny – najlepiej nim potrząsając i zadając głośno pytania. Jeśli nie odpowiada i nie oddycha, to po oczyszczeniu jamy ustnej trzeba przejść do reanimacji, wykonując 30 uciśnięć w okolicach serca naprzemiennie z 2 wdechami – do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli osoba odzyska przytomność wcześniej, to należy zapewnić jej ciepłe okrycie.
Jeśli natomiast podejrzewamy uszkodzenie kręgosłupa (np. na skutek skoku do płytkiej wody), to jeszcze w wodzie należy ułożyć taką osobę na plecach i utrzymywać w takiej pozycji do przyjazdu karetki. Jeśli jednak ona nie oddycha, to pierwszeństwo zawsze ma udzielenie mu resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Za każdym razem, kiedy doszło do podtopienia, niezbędna jest kontrola lekarska!
Opublikuj komentarz