Podstawowe różnice między psychologiem a psychiatrą
O mózg trzeba dbać jak o każdy inny organ w naszym ciele. W chwili kiedy aż 350 mln ludzi na świecie cierpi na depresję jest jasne, że jest to choroba, której nie można więcej marginalizować. Jednak, służba zdrowia psychicznego jest stale otaczana stereotypami. Mimo wszystko warto wiedzieć do jakiego specjalisty się zgłosić, aby zadbać o samopoczucie i zdrowie psychiczne u nas lub u naszych bliskich.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to lekarz, który ukończył akademię medyczną na specjalizacji psychiatria. Jest to osoba, która ma kompetencje, aby przepisywać swoim pacjentom recepty oraz dobierać odpowiednie leki. Może również wypisać zwolnienie lekarskie i skierowanie do szpitala na konieczne badania. Nie może jednak prowadzić sesji terapeutycznych, czyli tego z czym najczęściej kojarzona jest psychologia. Skierowanie do psychiatry najczęściej można otrzymać od psychologa w chwili, kiedy sytuacja staje się krytyczna, czyli kiedy pacjent zgłasza myśli samobójcze, jest uzależniony od środków odurzających, cierpi na bezsenność lub czuje ciągle smutek bez wyraźnego powodu. Należy jednak pamiętać, że wbrew powszechnej opinii, wizyta u psychiatry nie równa się zamknięciu w szpitalu psychiatrycznym. Do takiej wizyty należy podejść jak do zwyczajnego badania lekarskiego.
Kim jest psycholog?
Psychologia to bardzo popularna dziedzina nauki. Rocznie tysiące osób zapisują się na studia humanistyczne na kierunku psychologia, zresztą to nie jest nic dziwnego. Oprócz zdobycia fachowej wiedzy o bardzo zawiłej ludzkiej psychice, psycholog może cieszyć się nie małymi zarobkami. Psychologiem możemy nazwać osobę, która ukończyła ten kierunek z tytułem magistra. Psycholog zajmuje się diagnozowaniem chorób psychicznych, przeprowadzaniem testów oraz udzielaniem porad psychologicznych. Do psychologa możemy udać się kiedy widzimy obniżenie jakości swojego życia lub po prostu problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Wizyty polegają w większości przypadków na rozmowie, jest to więc forma, którą dobrze znamy z filmów oraz tym co wyobrażamy sobie na myśli o tym, na czym polega praca psychologa.
Psychoterapeuta
Jest to osoba, która po ukończeniu studiów zdobyła kwalifikację do prowadzenia psychoterapii, poprzez kształcenie podyplomowe. Psychoterapia jest to metoda na leczenie problemów z osobowością poprzez cyklicznych spotkań z terapeutą. Można wyróżnić kilka rodzajów psychoterapii, w tym psychoterapia dla par, małżeństw, dzieci oraz indywidualna.