Psychodietetyka a złe nawyki żywieniowe
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do pojawienia się wielu dolegliwości. Wśród nich znajdują się także zaburzenia odżywiania się. W takich przypadkach wskazane jest skorzystanie z pomocy psychodietetyka.
Czym są złe nawyki żywieniowe?
Zdrowe odżywianie się to odżywianie się w sposób korzystny dla organizmu. Polega ono na jedzeniu odpowiednich produktów spożywczych w regularnych odstępach, a także piciu dużej ilości wody.
Nie każda osoba, nawet jeśli zna podstawowe zasady zdrowego odżywiania, postępuje według nich w swoim życiu. Mówimy wtedy o złych nawykach żywieniowych. Najczęściej są one wynoszone z domu, dlatego duży wpływ na ich kształtowanie się mają czynniki środowiskowe.
Wśród złych nawyków żywieniowych wyróżnia się:
- przejadanie się, w tym także jedzenie kompulsywne – napadowe
- ciągłe podjadanie przekąsek
- jedzenie dużej ilości słodyczy, fast-foodów, produktów przetworzonych
- jedzenie za dużej ilości mięs, w tym w szczególności czerwonego mięsa
Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do pojawienia się nadwagi i otyłości, a także niebezpiecznych schorzeń – cukrzycy, miażdżycy, zaparć, wzdęć, wrzodów.
Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe!
Zmiana nawyków żywieniowych jest zatem bardzo ważna dla tych osób, które pragną zadbać o siebie. Można próbować zmienić je samodzielnie, ale niekiedy okazuje się, że są one zbyt silne. W takiej sytuacji dużym wsparciem może być pomoc psychodietetyka.
Psychodietetyk to specjalista zajmujący się dietetyką w kontekście psychologii. Pomaga on swoim pacjentom w leczeniu zaburzeń odżywiania się, a także może wspierać ich w zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze.
Warto pamiętać o tym, że zmiana nawyków żywieniowych nie następuje z dnia na dzień. To proces długotrwały, który wymaga pracy ze strony klienta gabinetu dietetycznego. Najczęściej stosuje się technikę wprowadzania zmian małymi krokami, ponieważ wtedy można uzyskać najlepsze rezultaty.
Podsumowując, nieprawidłowe nawyki żywieniowe można i warto zmienić. W tym przypadku pomóc może także psychodietetyk!
Opublikuj komentarz