Uraz barku – rodzaje, objawy
Bark to bardzo złożony narząd, którego zadaniem jest stworzenie dobrego połączenia między ręką a tułowiem. Składa się on ze stawów podbarkowego, łopatkowo-piersiowego, mostkowo-obojczykowego, barkowo-obojczykowego oraz ramiennego. Do tego dochodzą mięśnie (triceps, podgrzebieniowy, naramienny oraz czworoboczny) oraz rozmaite kaletki, ścięgna oraz więzadła. Dzięki nim ludzki bark jest stabilny, a ruchu wykonywane przez nas – w pełni płynne. Każdy z tych elementów może zostać uszkodzony z bardzo różnych przyczyn. Jak do tego dochodzi? Jakie są objawy?
Jakie uszkodzenie barku jest najpopularniejsze?
Kontuzja, o której mówimy, dotyka najczęściej sportowców. Mogą do niej doprowadzić także niespodziewany upadek czy nawet takie codzienne czynności jak mycie szyb w oknach czy wieszanie zasłon. Jeśli w ich trakcie wykonamy zbyt dynamiczny, rwany ruch, o problem nie jest trudno. Najpopularniejsze kontuzje barku to:
- Uszkodzenie stożka rotatorów – to jest grupy składającej się z mięśni (czterech) i łączących je ścięgien okalających ramienno-łopatkowy staw. Dochodzi do niego wskutek gwałtownego szarpnięcia, przeciążeń powiązanych ze zbyt długim trzymaniu rąk nad głową czy mocnego upadku.
- Zwichnięcie barku – tu też również przyczyną główną są upadki. Efektem ich jest przemieszczenie panewki ramiennego stawu.
- Konflikt podbarkowy – przeciążeniowe zmiany powodujące stan zapalny w podbarkowej kaletce.
- Niestabilność barku – główną przyczyną, która do niej prowadzi, jest zbyt szybkie wrócenie do ciężkich treningów po innych urazach barków. Inna przyczyna to dynamiczne, mocne ruchy o dużym zasięgu wykonywane zbyt mocno.
Objawy urazów barku
Samodzielnie ciężko jest rozpoznać, jakie rodzaje kontuzji barków nas dopadły. Ich objawy są bowiem do siebie zbliżone. O zwichnięciu barku świadczą opuchlizna w okolicach ramienia, ból barku, siność oraz zmniejszona ruchomość w stawach barkowych. Awaria stożków rotatorów objawia się znacznym zmniejszeniem siły mięśni w okolicy barkowej, bólem barku oraz zmniejszoną ruchomością. Jeśli nabawiamy się regularnych, częstych zwichnięć, to jasny dowód na to że zapewne doświadczamy niestabilności barku. Z kolei konflikt podbarkowy da o sobie znać poprzez kłujący ból podczas zginania oraz odwodzenia stawów. Jeśli po wysiłku treningowym doświadczamy nadmiernej tkliwości, to również może świadczyć o konflikcie podbarkowym.